STREFA CZYSTEGO POWIETRZA W BATH

Autor:

Kategoria :

Bez kategorii

Opublikowano :

Zapraszamy na :

    Od 15 marca 2021r., w południowo – zachodniej Anglii powstała pierwsza w Wielkiej Brytanii strefa czystego powietrza (CAZ), poza Londynem. Jej głównym celem jest ograniczenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza i ochrona zdrowia.

    Od tego dnia za wjazd do centrum miasta pobierana jest opłata 9 lub 100 funtów dziennie.

     Opłaty w strefie czystego powietrza w Bath:

Samochody ciężarowe:

– N2 ( powyżej 2,5t.)

– N3 ( powyżej 3,5t.)

Norma euro:

– silnik Diesla Euro 1-5 i silnik benzynowy Euro 1-3 (lub starszy)

Opłata dzienna:

– 100 funtów

     Wprowadzony program ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza, wytwarzanego przez wszystkie pojazdy. Opłaty dzienne będą pobierane przez cały rok, 7 dni w tygodniu, przez całą dobę, w przypadku pojazdów z silnikiem wysokoprężnym starszym niż Euro 6 lub benzynowym starszym niż Euro 4.

     Jest to pierwsza taka strefa w Anglii, kolejne mają być wprowadzane w ciągu kilku najbliższych lat.

       Na wszystkich drogach prowadzących do strefy czystego powietrza w Bath zainstalowane zostały kamery, których zadaniem jest rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, które sprawdzane są w bazie Agencji Rejestracji Kierowców i Pojazdów (DVLA). Kierowcy, którzy wjadą do strefy, nie spełniając wymogów (w tym pojazdy spoza Wielkiej Brytanii) są zobowiązani  zgłosić i opłacić podróż na stronie GOV.UK, w niezastosowaniu się do tego kierowcom grozi mandat karny.

     Osoby, które zostaną ukarane mandatem za wjazd do strefy czystego powietrza bez uiszczenia opłaty lub bez zarejestrowania przejazdu zwolnionego z opłaty w wymaganym terminie, mogą go zapłacić w następujące sposoby:

  1. Od momentu doręczenia mandatu (dwa dni robocze z wyłączeniem weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy, licząc od daty wystawienia widniejącej na zawiadomieniu) osoba ukarana ma 28 dni na zapłacenie grzywny wysokości 120 funtów lub złożenie odwołania.
  2. Mandat zostaje zapłacony w ciągu 14 dni od daty doręczenia, kwota zapłaty będzie wynosiła 60 funtów. Mandat można uiścić w dowolny sposób podając informacje takie jak: numer mandatu, numer rejestracyjny pojazdu.

          Jeżeli mandat nie zostanie opłacony w ciągu 28 dni, może zostać wystawione wezwanie do zapłaty w kwocie zwiększonej o 50%, czyli do 180 funtów.

           Płatności za pojazdy spoza Wielkiej Brytanii :

Osoby spoza Wielkiej Brytanii powinny uiścić opłatę za pośrednictwem usługi Central Clean Air Zone na stronie GOV.UK na 6 dni przed podróżą, w dniu wjazdu do strefy lub w przeciągu następnych 6 dni.           Zalecane jest także, aby kierowcy odwiedzili stronę internetową Bath & North East Somerset Council w celu uzyskania informacji o: lokalnych zwolnieniach, dostępnych dotacjach i nieoprocentowanym finansowaniu na wymianę lub mod

Jesteś gotowy/a na podjęcie współpracy?

Skontaktuj się z nami w celu ustalenia warunków współpracy