PŁACA MINIMALNA – zmiany od 01 stycznia 2019 r.

Autor:

Kategoria :

Bez kategorii

Opublikowano :

Zapraszamy na :

Poniżej przedstawiamy Państwu zmiany w stawkach płacy minimalnej w poszczególnych krajach.

  1. POLSKA – minimalne wynagrodzenie wzrosło do kwoty 2250 zł brutto, a za tym wysokość minimalnej stawki godzinowej wzrosła do 14,70 zł brutto. Równocześnie wzrosły – wysokości dodatku za pracę w nocy, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy, odprawy z tytułu zwolnień grupowych oraz minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
  2. NIEMCY – wysokość płacy minimalnej wzrosła do 9,19 € za godzinę brutto. Zmianie uległy tez nowe stawki świadczeń i wynoszą 251 euro na wyżywienie oraz 231 euro na zakwaterowanie, w przeliczeniu na godziny daje to odpowiednio 8,37 oraz 7,70 € .
  3. CZECHY – płaca minimalna w Czechach wzrosła do 13 350 CZK.
  4. FRANCJA – nowa stawka po rewaloryzacji wynosi teraz 10,03 € za godzinę pracy. : dla wszystkich grup kierowców (współczynniki – 118M, 120M, 128M, 138M) oprócz wysokowykwalifikowanych kierowców pojazdów ciężarowych gdzie obecna stawka to 10,21 € dla współczynnika 150M.
  5. HOLANDIA – od stycznia 2019 roku aktualna stawka wynosi – 9,33 € , pamiętając odpowiednio o wieku pracownika 22 lata i więcej.

Dodatkowo wraz ze wzrostem płac mamy też kilka innych zmian a mianowicie:

  • podwyżka podatków od środków transportu (zmiana po rewaloryzacji o 1,6 %), pamiętajmy , że ostateczna wysokość podatku zależy od gminy dlatego nie musi wzrosnąć.
  • od połowy czerwca 2019 roku pojawią się inteligentne tachografy – w przypadku nowych pojazdów, ułatwią kontrolę czasu pracy ITD, pozwolą na zdalny odczyt oraz zapiszą aktualną pozycję co 3 godziny
  • Hiszpania od 1 stycznia 2019 roku będzie egzekwowała zakaz odbierania regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie pojazdu – przewidziana kara za złamanie zakazu wyniesie 1000 euro.
  • zmiany stawek myta Węgry – najbardziej odczują przedsiębiorcy, którzy mają pojazdy w kategoriach Euro 3 i 4 (4 i więcej osi), również Niemcy pod względem myta nie pozostają bierni, zmieniają stawki dla wszystkich grup Euro
  • od początku tego roku zaczną być też egzekwowane kary związane z systemem monitorowania ładunków wrażliwych SENT, po zakończonym okresie karencji od 01.10.2018 związanym z wprowadzeniem używania danych geolokalizacyjnych. Mówiąc wprost jeżeli pojazd nie został wyposażony w lokalizator spełniający wymogi (nie rejestruje danych ) , przewoźnik może liczyć się z karą 10 tysięcy złotych. A w momencie kontroli, jeżeli zostanie stwierdzone nieprawidłowe działanie kara wyniesie od 5 tysięcy do 7,5 tysiąca nałożonego na kierowcę

Tomasz Orłowski

Jesteś gotowy/a na podjęcie współpracy?

Skontaktuj się z nami w celu ustalenia warunków współpracy